Kíváncsi vagy, hogyan nevelhetsz egészséges karalábét a kertedben? Cikkünkben minden fontos részletet megtudhatsz a vetéstől a palántázáson át a gondozásig. Fedezd fel a karalábé környezeti igényeit, és ismerj meg hagyományos fajtákat, amelyek jól beválnak a házikertben. Ne hagyd ki ezeket a tippeket, hogy bőséges és ízletes termésed legyen!
A karalábét könnyű is tartani, meg nem is. Nevelése egyszerűbb, mintha karfiollal próbálkoznánk. De sok mindent szem előtt kell tartani ahhoz, hogy egyáltalán karalábéhoz, mi több zsenge karalábéhoz jussunk. Igaz, zsenge karalábé híján fogyaszthatjuk a levelét mert a levele is egészséges, és meg is tölthető, salátának is kitűnő.
A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó karalábé (Brassica oleracea convar. acephala var. Gongyloides) termése valójában a szárgumója, amely a főszár megvastagodásával képződik. Valójában raktározó szerv, ezt fogyasztjuk. Magyarországon a 17. század óta termesztik. Miután kézimunka igényes, inkább háztáji körülmények között termesztik.
Vessük vagy palántázzuk a karalábét?
Attól függ! Leginkább a kiválasztott fajtától illetve az időponttól. A karalábét kertünkben elő- és utóterményként termeszthetjük.
A melegebb országrészekben egyes fajták magról és palántáról egyaránt sikeresen nevelhető. Június végén még vethetünk közepes tenyészidejű karalábét késő őszi és téli fogyasztásra, mindeközben már szedhetjük a középkorai fajtákat. A megfelelő fajtaválasztáshoz kérjük az eladó tanácsát!
Választható fajták tenyészidő szerint:
• Rövid (40–50 nap),
• Közepes (50–70 nap)
• Hosszú (70–90 nap)
Ezek kiültetésének ideje:
• Fólia alatti termesztéshez – ültetés III. hó első felében,
• Korai (rövid tenyészidejű) szabadföldbe ültetés III. hó végén, IV. hó elején
• Közepes tenyészidejű fajták – nyári–őszi friss fogyasztásra – palántáinak szabadföldbe ültetés IV. hó
közepétől VI. hó közepéig (helyrevetés 3–4 héttel korábban),
• Hosszú tenyészidejű fajták szabadföldi ütetései téli tárolásra VI. hó közepétől
VII. hó végéig (állandó helyre vetés 3–4 héttel korábban)
A rövid tenyészidejű fajtákat palántázhatjuk kora ősszel is! Sőt, még később is vethetjük, ha jövőre szeretnénk hamar karalábéhoz jutni! Miután a karalábé kelés után nem túl érzékeny a viszonylag alacsony hőmérsékletre, tél alá vethető. Így jövőre 2-3 hét növekedési előnye is lehet. A karalábé vetés után 4-6 hét múlva már kiültethető méretű palántát produkál. Jó, ha tudjuk, hogy a fagyos napok beállta előtt hat héttel kiültetett palánták hozzáedződnek a hideghez, és ízük sokkal édesebb lesz. Az utolsó fagyok előtt egy hónappal kiültetett palánta pedig sokkal edzettebb lesz. Ilyenkor a palánták edzéséről se feledkezzünk meg! Cikk ajánló: Palánták felkészítése a kiültetésre
Karalábé környezeti igénye és gondozása
Vetés vagy kiültetés előtt a talajt töltsük fel komposzttal, érett istállótrágyával. A karalábé a gyengén savanyú vagy semleges kémhatású talajban érzi jól magát.ha a talaj pH értéke 6,5 és6,8 között ideális. Ilyen közegben a gyökérgolyva (Plasmodiophora brassicae) sem támadja meg. Cikk ajánlat: A talajok pH értéke és a tápanyag felvehetőség.
Fényigénye közepes. Fényszegény időszakban megnyúlt gumót fejlesz.
A fajták hőigénye nagyon eltérő, a korai szabadföldi termesztésre valók kevésbé hőigényesek. Szentesi korai kék és Szentesi fehér, a rég bevált fajták. A korai fajták fagytűrő képessége kisebb (mínusz 4–6 °C), a későiek mínusz 6–8 °C-ot is károsodás nélkül elviselnek. A huzamosan alacsony hőmérsékletnek kitett 3-6 hetes palántákból fejlődő növények még a szezon folyamán magszárba szökkennek. Az idősebb növények fényellátottságtól függően 10–20 °C között érzik jól magukat. A kései fajták 13–16 °C-ot igényelnek.
A karalábé sekélyen gyökerezik, ezért vízigényes! Egyenetlen vízellátás hatására gumója fölreped. Amikor a gumók elérték a dió nagyságot, attól kezdve a talajt nyirkosan kell tartani. A hosszabb tenyészidejű fajták a szárazabb körülményeket jobban tűrik.
A karalábé tápanyagellátáshoz tudni kell, hogy K és N igényes, de a túlzott N ellátás segíti a magszárba szökkenést. Legjobb, ha kiültetés előtt talajába komposztot, érett istállótrágyát forgatunk. A tenyészidő folyamán hatásos a lombtrágyázás is, amelyet 0,25%-os Wuxallal, Volldüngerrel vagy Mikramiddal végezhetünk el.
A karalábé ideális társa lehet a burgonya, bokorbab, borsó. Míg a paradicsom nem kívánatos a környezetében. Bár a tapasztalatok ebben eltérőek.
A kártevők és kórokozók megegyeznek a káposztafélékével.
Hagyományos karalábé fajták
A hagyományos karalábéfajták közül több is kiválóan alkalmas házikerti termesztésre, mivel jól alkalmazkodnak a változó körülményekhez, és ízletes, ropogós termést hoznak. Íme néhány klasszikus karalábéfajta, amelyeket kifejezetten ajánlani lehet házikertbe:
Divat a kései érésű, nagy gumójú Gigant karalábé. Májusban szabadföldbe vetve, a vetéshez ajánlott sor,- és tőtávolsága kb. 30x25cm, ősszel, októberben indul a szüret. Újhelyi Krisztián mindig helybe veti, és így gondozza: “nem használtam semmilyen kemikáliát, érett marhatrágyát dobok pár lapáttal 120 literes hordóba,hagyom ázni 2-3 napot,és ezzel öntözöm őket 2 hetente 1 alkalommal,egyébként pedig napi rendszerességgel kaptak öntözést.” Sokoldalúan felhasználható, fő előnye, hogy nem fás.
A fásodási hajlam a fajtától, a szedés időpontjától, -A későn szedett, rövid tenyészidejű fehér karalábék megfásodnak! – és az öntözéstől függ. Száraz körülmények között a karalábé tenyészideje megnő „fás” lesz. Hagyományos Karalábé fajták a szengesimag.hu ajánlatából.
A Superschmelz akár 4-5 kg-os gumókat is fejleszthet, miközben megtartja finom, ropogós textúráját és édes ízét. Késői érésű, így hosszabb növekedési időszakot igényel, de ennek ellenére sem fásodik meg. Nagy mérete ellenére is puha és lédús marad, ami kiváló friss fogyasztásra, főzéshez vagy tároláshoz is. Ideális választás nagyobb mennyiségű termésre vágyó házikertészeknek.
Egy másik nagy termésű fajta a Kossak, amely jól bírja a hűvösebb időjárást. Közép-késői érésű, és egyenletesen fejlődő, sima gumókat hoz. Jó választás azok számára, akik hosszabb vegetációs időszakkal rendelkező fajtát keresnek. Gumói akár 2-3 kg-osra is megnőhetnek, és a nagy méretük ellenére is megőrzik zsengeségüket, nem fásodnak meg. Íze édes és enyhén diós, ropogós textúrájú, így kiváló friss fogyasztásra vagy főzéshez. Jó tárolhatósággal rendelkezik, így az őszi betakarítást követően hosszabb ideig is eltartható.
Az Azur Star karalábé egy korai érésű, lila héjú fajta, amelyet különleges színe és gyors növekedése tesz népszerűvé, nemcsak a színe miatt különleges, hanem gyorsan fejlődő, ízletes gumói miatt is. Friss fogyasztásra a legalkalmasabb, és ideális választás lehet, ha korai betakarítást tervezel. A gumója közepes méretű, ropogós és édes, finom ízű hússal rendelkezik. Tökéletes választás házikertbe, mivel jól tűri a hidegebb időt, és gyorsan szüretelhető. Különösen jól mutat a kertben és a tányéron is, friss fogyasztásra és főzéshez egyaránt kiváló.
Hagyományos, lila színű karalábé a Delikates Blauer, amely édes és ropogós gumókat hoz. Középkorai fajta, amely kiválóan alkalmas friss fogyasztásra, de főzésre is felhasználható.
A Vienna White klasszikus, fehér gumójú karalábé, amely gyorsan fejlődik, és korai betakarítást biztosít. Íze finom, enyhén édeskés, és friss fogyasztásra, salátákba tökéletes.
Ezek a fajták mind remek választások a házikertbe, hiszen könnyen termeszthetők, és változatos szín- és ízvilágot kínálnak, amely minden kertészkedőt és háztartást kielégíthet.
A karalábészüret abból áll, hogy a növényeket kihúzzuk a talajból. A nagy leveleket tépkedjük le, de úgy, hogy mindjárt isteni töltikét készíthessünk belőle! A gyökeret metszőollóval vagy éles késsel vágjuk le.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás